ASPİLSAN Enerjisini Gençlerle Depolayacak!

Enerji depolama alanında çalışan Türkiye’nin tek kuruluşu ASPİLSAN Enerji A.Ş. ve Sabancı Üniversitesi arasında “Enerji Depolama Teknolojileri” alanında bilimsel ve teknolojik araştırmalarla ilgili Ar-Ge iş birliği protokolü imzalandı.

Türkiye’de ilk Lityum İyon Silindirik Pil Üretim tesisini kurarak Türkiye’nin millileşme hamlesine katkı sağlayan TSK Güçlendirme Vakfı şirketlerinden ASPİLSAN Enerji A.Ş. gücüne gençlerle güç katıyor. ASPİLSAN ile Sabancı Üniversitesi arasında “Enerji Depolama Teknolojileri” alanında ortak bilimsel ve teknolojik araştırmaların yapılmasını içeren  “AR-GE İşbirliği ve Mentorluk Çerçeve Sözleşmesi Protokolü” imzalandı.

İşbirliği protokolü imza töreni, ASPİLSAN Yönetim Kurulu Başkanı İlhan Bölük, Türk Silahlı Kuvvetleri Geliştirme Vakfı (TSKGV) Genel Müdür Vekili Sadık Piyade, Sabancı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Leblebici, ASPİLSAN Enerji Genel Müdürü Ferhat Özsoy ve Sabancı Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fuat Keyman’ın katılımıyla IDEF’19 Fuarı’nda gerçekleştirildi. 

Protokol, ASPİLSAN Enerji’nin ihtiyaç duyduğu alanlarda Sabancı Üniversitesi’nde lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde çalışmaların yürütülmesini kapsıyor. ASPİLSAN Enerji’de geliştirilecek projelerde, Sabancı Üniversitesi’nin bilgi, deneyim ve kaynaklarından yararlanılarak ortak çalışmalar yapılması protokolün ana konularından birini oluşturuyor.

Akademisyenler sanayide tecrübe kazanacak

Protokol kapsamında Sabancı Üniversitesi’nin akademisyenlerine, ASPİLSAN Enerji tarafından kendi Ar-Ge merkezlerinde çalışma ve araştırma yapma imkânı da verilecek.

ASPİLSAN Yönetim Kurulu Başkanı İlhan Bölük, akademisyenlerin sanayi tecrübesi kazanması ve üniversite – sanayi işbirliğinin geliştirilmesi açısından projenin ülkemizde örnek teşkil edeceğini ifade etti.

ASPİLSAN Enerji’nin Ar-Ge faaliyetlerine önem verdiğini vurgulayan Bölük, “Üniversitelere yakın olmak için ASPİLSAN Enerji olarak  Kayseri, Ankara ve İstanbul’da 3 Ar-Ge merkezini hayata geçirdik. Bu merkezlerin yaptığı çalışmaları, Sabancı Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren “Sabancı Üniversitesi Nanoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi (SUNUM)” ile birlikte daha da hızlandırmayı amaçlamaktayız” dedi. 

Prof. Dr. Yusuf Leblebici: “Teknolojik olarak gelişmenin temeli insan kaynağının yetiştirilmesine dayanır”

Sanayi ile iş birliğine özel önem veren Sabancı Üniversitesi’nin iş birliği çerçevesinde enerji depolama alanında faaliyet gösteren Türkiye’nin tek kuruluşu ASPİLSAN Enerji ile birlikte çalışmalar yürütmesi enerji depolama uygulamalarında daha da uzmanlaşmasını sağlayacak.

Sabancı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Leblebici  “Üniversitemizde geliştirdiğimiz teknolojinin sanayiye ulaşması bizim için çok değerli. Bugün hayata geçirdiğimiz üniversite-sanayi işbirliği; proje geliştirme, prototip üretme gibi sadece teknolojik gelişmeye yönelik değil, aynı zamanda Türkiye için önem taşıyan enerji depolama konusunda nitelikli teknik eleman yetiştirilmesine de katkı sağlayacak. Teknolojik olarak gelişmenin temeli insan kaynağının yetiştirilmesine dayanır” dedi.