Bosch, Cellcentric’e Yakıt Hücresi Bileşenleri Sağlayacak

Yenilikçi güç aktarma çözümü için büyük sipariş
  • Bosch, Daimler Truck AG ve Volvo Group AB’ye ait ortak girişim cellcentric ile entegre güç elektroniğine sahip elektrikli hava kompresörleri için uzun süreli tedarik sözleşmesi imzaladı.
  • Bosch’un sağlayacağı hava kompresörleri, ağır vasıtalar ile otoyol içi ve yol dışı uygulamalar için geliştirilecek yakıt hücresi sistemlerinde kullanılacak.
  • Büyük ölçekli üretimin 2025 yılında başlaması öngörülüyor.

Yakıt hücreleri, dünyanın dört bir yanında yollarda yer almaya başladı. Bosch, entegre güç elektroniğine sahip elektrikli hava kompresörlerine yönelik aldığı büyük siparişle, bu alandaki geliştirme çalışmalarında yeni bir dönüm noktasına ulaşıyor. Bu kompresörler, yakıt hücresi sisteminin oksijen kaynağını yönetiyor. Bosch, yüksek teknolojiye sahip bu parçanın tedariki konusunda cellcentric ile uzun süreli bir sözleşme imzaladı. Yüzde 50’si Daimler Truck AG’ye ve yüzde 50’si Volvo Group AB’ye ait bir ortak girişim olan cellcentric, değer zincirinin tamamında tüm faaliyetlerden sorumlu. Ortak girişim, yakıt hücresi sistemlerinde Bosch gibi önde gelen global üretici olmayı ve bunun neticesinde 2050 yılı itibarıyla ulaşımı iklim nötr ve sürdürülebilir hale getirmeye yardımcı olmayı hedefliyor. Hava kompresörü, gelecekte ağır vasıtalarda ve sabit uygulamalarda kullanılacak olan cellcentric yakıt hücresi sisteminin bir parçası olacak. Büyük ölçekli üretimin 2025 yılı civarında başlaması planlanıyor.

Yakıt hücreleri, ticari araçları iklim nötr hale getiriyor

Yakıt hücrelerinde hidrojen; elektrik enerjisi, su ve ısı üretmek için atmosferik oksijen ile tepkimeye giriyor. Çevreci ya da bir başka ifadeyle yenilenebilir enerji kullanılarak üretilen hidrojenle bir yakıt hücreli güç aktarma sisteminin çalıştırılması, aracı iklim nötr hale getiriyor. Elektrikli hava kompresörü, gerekli miktarda filtrelenmiş hava sağladığından yakıt hücresi sisteminin temel parçalarından birini oluşturuyor. Bosch Güç Aktarma Çözümleri Bölümü Başkanı Dr. Uwe Gackstatter, “Bosch, bu parçayı geliştirmek için büyük bir çaba harcıyor. Elektrikli hava kompresörünü ticarileştirme konusunda çalışan, çeşitli birimlerden uzmanların yer aldığı 15 farklı ekibe sahibiz” dedi. Bosch, 20 ve 30 kilovat olmak üzere hava kompresörünü iki güç sınıfında sunuyor. 30 kilovat sınıfı 450 ila 850 volt arasındaki voltajlara uygunken, 20 kilovat sınıfı ise 250-450 volt veya 450-850 volt için kullanılabiliyor. Kompresör çarkı, 100.000 rpm’nin üzerinde hızlara ulaşıyor. Gackstatter, “Yüksek hızlı bir elektrikli motorun entegre güç elektroniği ile bir araya gelmesi,  rekabetçi üretim maliyetlerinde kolay sistem entegrasyonunu mümkün kılıyor.” dedi. Buna ek olarak, Bosch güç elektroniğinde kullanılan silisyum karbür yarı iletkenler de bu güçlü bileşeni oldukça etkili hale getiriyor ve cellcentric’in aradığı özellikleri sunuyor.

Yüksek teknolojili ürün, işleri güvence altına alıyor

Hava kompresörlerinde teknik açıdan en büyük zorluk, hava rulmanlarına ve güç elektroniğine sahip yüksek hızlı elektrikli motorların üretimini, özel üretimden büyük ölçekli üretime ölçeklendirmektir. Genel teknik karmaşıklık, ticari araçlarda kullanılan dizel enjeksiyon sistemine benzer olduğundan, bu sistemlerin istihdam üzerindeki etkisi olumludur. Gackstatter, “Bu umut vaat edici bileşen, Homburg fabrikamızda işleri güvence altına alıyor” dedi.

Bosch, mobil ve sabit yakıt hücreleri üzerinde çalışıyor

Bosch, hidrojenin bir enerji taşıyıcı olarak parlak bir geleceğe sahip olduğuna inanıyor ve bu alanda önemli  yatırımlar yapıyor. Şirket, 2021’den 2024’e kadar mobil yakıt hücresi uygulamalarına yaklaşık 600 milyon avro, elektrik ve ısı üretimine yönelik sabit olanlara ise 400 milyon avro yatırım yapmayı planlıyor. Araçlar için çözüm portföyü, bireysel sensörlerden eksiksiz yakıt hücresi modülü için elektrikli hava kompresörü ve yığınlar gibi temel bileşenlere kadar farklılık gösteriyor.