Dünyanın En Çok Tercih Edilen SUV’u Toyota RAV4 Yenilendi

Hibrit versiyonu yılın ikinci çeyreğinden itibaren Türkiye’de satışa sunulacak…

Öncüsü olduğu SUV segmentinde 2017 ve 2018 yılını “Dünyanın en çok satılan SUV modeli” olarak tamamlayan Toyota RAV4 tamamen yenilendi. Türkiye’de yılın ikinci çeyreğinden itibaren hibrit versiyonu satışa sunulacak olan 5’inci jenerasyon RAV4, karakteristik bir tasarım, daha üst düzey performans, kapasite ve yüksek güvenlik sunuyor. Toyota RAV4 Hybrid, daha alçak ağırlık merkezi, artan gövde dayanımı, daha iyi yol tutuş, yüksek konfor, geniş kabin alanı, 580 litre ile sınıfının lideri bagaj kapasitesi ve güçlü tasarımı ile segmentinde standartları yeniden belirliyor.

İlk RAV4’ü 1994 yılında tanıtarak dünya otomotiv pazarını yepyeni bir segmentle tanıştıran Toyota,  bugün aynı öncü ruh ile tamamen yeni beşinci jenerasyon RAV4 Hybrid ile sınıfında bir adım öne çıkıyor. Toyota’nın TNGA-K platformunu kullanan ilk SUV modeli olan RAV4 Hybrid, sessizliği, kabinde çok daha fazla konforu ve genişliği ile birlikte ince işçiliğe sahip ayrıntılarıyla da dikkat çekiyor.

“Karakteristik Güçlü Tasarım”

Yeni RAV4 Hybrid’in tasarımı, dünyanın en çok satılan SUV’una şimdi çok daha güçlü ve karakteristik bir görünüm kazandırıyor. Yerden yüksekliği artırılan ve daha da genişleyen yeni RAV4’ün sağlam duruşu hemen göze çarpıyor.

Vazgeçilmez özelliği “çeviklikten” yeni tasarımda da ödün verilmiyor. 4600 mm uzunluğundaki yeni model, uzunluk olarak mevcut jenerasyondan farklılık gösteriyor olsa da, gövdenin ön ve arka uzantılarında yapılan eksiltmeye karşın aks mesafesinde yapılan 30 mm’lik artış ferah ve konforlu iç mekan sağlıyor. 580 litrelik kapasite ile sınıfında iddialı bir bagaj hacmi sunuyor.  Katlanan arka koltuklar, çift katlı bagaj zemini ile yeni RAV4 Hybrid’in genişliği 10 mm artırılarak 1855 mm’ye çıkartıldı. 

“Yüksek kabin konforu”

Toyota RAV4 Hybrid’in tasarım sürecinde, kabindeki görüş açısı kilit noktalardan biri oldu. TNGA platform sayesinde kaput 15 mm alçalarak, sürücünün görüş açısı genişletildi. Ayrıca yan aynalar da daha aşağıya konumlandırıldı. Ön sütunlar daha ince hale getirildi, aracın omuz çizgisi alçaltılarak daha büyük camlarla her açıdan görüş açısı genişletildi. Böylelikle; yola hakim yüksek oturma pozisyonundan ödün vermeden daha çevik ve eğlenceli bir sürüş pozisyonu elde edildi.

“Yeni kameralı dikiz aynası”

Yeni RAV4 Hybrid, Toyota’da ilk kez kullanılan bir özelliğe de sahip. Yeni kameralı dikiz aynası, daha iyi bir çevre görüş açısı sağlıyor. İstenildiğinde konvansiyonel otomatik kararan ayna olarak, direkt arkadaki yolu ve trafiği yansıtacak gibi kullanılabiliyor. İstenildiğinde ise daha geniş bir açıya sahip dijital bir ekran olabiliyor. RAV4’ün arka camına monte edilen yüksek çözünürlüklü kamera sadece bir düğmeyle, gerçek zamanlı görüntüyü buraya aktarmaya başlıyor.

“Zengin donanımlar”

Toyota RAV4 Hybrid’de 18 inç alüminyum alaşım jantlar, tavan rayları, LED farlar, yedi inç dokunmatik multimedya ekranı ve direksiyonun arkasında 7 inç TFT çoklu bilgi ekranı yer alıyor. Bununla birlikte 8 inç dokunmatik ekran, akıllı giriş özelliği, tüm versiyonlarda standart olarak sunulan akıllı telefonlar için kablosuz şarj ünitesi, deri döşemeler ve elektrikli bagaj kapağı gibi özellikler de sunuluyor.

“Standart İleri seviye güvenlik teknolojileri”

Geliştirilen en son güvenlik teknolojileri yeni RAV4 Hybrid modelinde de büyük önem taşıyor. 2015 yılında tanıtıldığı günden bu yana dünya çapında 10 milyon yeni araçta sunulan Toyota Safety Sense’in ikinci jenerasyonu RAV4 Hybrid’de standart olarak bulunuyor.

Toyota Safety Sense’in aktif güvenlik sistemleri, kazalardan kaçınacak veya şiddetini azaltacak şekilde tasarlandı.  Toyota’nın sıfır kaza hedefine giden yolda önemli bir adım olan Toyota Safety Sense, ikinci jenerasyonuyla tüm RAV4 modellerinde standart olarak sunulacak. Toyota Safety Sense, gündüz ve gece yaya algılama özelliğini içeren Ön Çarpışma Önleyici Sistem (PCS), bisiklet algılama özellikli Ön Çarpışma Önleyici Sistem, Adaptif Hız Sabitleme Sistemi (ACC), otomatik yönlendirme desteğini içeren Şerit Takip Sistemi (LDA) ve Otomatik Yanan Uzun Farlar (AHB) teknolojilerine de sahip.

“Performanslı ve verimli hibrit motor”

Toyota RAV4’ün yeni 2.5 litre Hybrid Dynamic Force motoru, yakıt ve emisyon verimliliğini bir araya toplarken daha fazla güç ve daha dinamik bir sürüş getiriyor. Dört çeker modelde 222 HP güç üreten hibrit motor, güç ve hızlanma açısından oldukça etkileyici performanslar sunuyor. RAV4 Hybrid bu sayede 100 km/s hıza sadece 8.1 saniyede çıkabiliyor.

Toyota’nın birçok fayda sunan dördüncü jenerasyon kendi kendini şarj eden hibrit sistemi ilk kez Yeni RAV4’te kullanılacak. Daha kompakt hale getirilen hibrit sistemde, yeni bataryalar yüzde 11 daha hafif ve şanzıman kaybı öncekine oranla yüzde 25 daha az. RAV4 Hybrid, 4.5 lt/100 km tüketime ve 103 g/km emisyona sahip olarak ön plana çıkıyor.

“Akıllı dört çeker sürüş sistemi”

Toyota, yeni RAV4 Hybrid ile birlikte geliştirilmiş akıllı dört çeker sürüş teknolojisini de tanıttı. Geliştirilmiş performansı, kapasitesi ve her şartta daha yüksek kontrol kabiliyetiyle modelin sürüş keyfini daha ileriye taşıyor.

Mekanik AWD sistemlerine göre daha hafif ve kompakt olan elektrikli AWD-i sistemi şehir içinde daha iyi yakıt ekonomisi sunarken, yüksek hızda daha sessiz sürüş ve kaygan koşullarda daha iyi çekiş sağlıyor.