Ekoenergetyka, Tesla Standardına Uyumlu Hızlı Şarj Altyapısı Sunuyor

Kuzey Amerika pazarına giriş yapan Ekoenergetyka, AXON EASY şarj istasyonu ile Tesla standartlarına tam uyum sağlıyor.

Avrupalı elektrikli araç şarj altyapı üreticisi Ekoenergetyka, Kuzey Amerika pazarına AXON EASY şarj istasyonu ile adım atıyor. CharIN tarafından düzenlenen bağımsız testler de, AXON EASY’nin Tesla standardı olarak bilinen Kuzey Amerika Şarj Standartları (NACS) ile tam uyumlu olduğunu doğrulandı.

NACS, Tesla’nın 2012’den bu yana Kuzey Amerika’da en çok kullanılan elektrikli araç şarj bağlantı sistemi ve NACS konnektörü, CCS Combo konnektörüne bir alternatif olarak hizmet veriyor, birçok önemli otomobil üreticisi NACS standardını benimsiyor. 150 kW’a kadar güç çıkışı sağlayan NACS bağlantı noktaları, Tesla araçlarının bataryasını yaklaşık 30 dakikada yüzde 80’e kadar şarj edilmesine olanak sunuyor.

Ürünlerini NACS standardına başarıyla entegre ederek önemli bir adım attıklarını belirten Ekoenergetyka Ürün Yönetimi Direktörü Marcin Graczykowski yaptığı konuşmada, “Ekoenergetyka’da NACS standardını son teknoloji ürünlerimizle entegre ederek bir kilometre taşına daha ulaştık. Yeni şarj cihazlarının tasarımına yönelik sistematik bir yaklaşım sayesinde, AXON EASY şarj cihazı üzerinde yapılan testlerin Ekoenergetyka’nın tüm ürün yelpazesinde NACS standardıyla tam uyumluluğu doğruladığını rahatlıkla söyleyebiliriz” diye belirtti.

ABD Enerji Bakanlığı verilerine göre Tesla, ABD’de 17 bin 740 hızlı şarj bağlantı noktasına sahip ve bu da ülkedeki tüm hızlı şarj bağlantı noktalarının yüzde 62’sini temsil ediyor.

332 milyon nüfusla ABD’de 600 bin araç satan Tesla, Türkiye pazarına da hızlı giriş yaptı. 2023 yılında dünya çapında 1.2 milyon adet araç teslimatı gerçekleştiren firmanın, Türkiye de satışını gerçekleştirdiği araç sayısı ise 9 bin adeti geçmekte. 2023 yılı sonu itibarıyla Türkiye’de kurulu hızlı şarj istasyon sayısı 2 bin 228 ve bu istasyonlarda toplam 5 bin 444 adet hızlı şarj bağlantı noktası bulunmakta.