Liselilerin Robot Teknolojilerine İlgisi Artıyor

Bosch FIRST® Robotics Competition’da Bu Yıl da Öğrencilerin Yanındaydı…

  • Bosch, lise öğrencilerinin tasarladıkları robotlarla yarıştıkları FIRST® Robotics Competition’da bu yıl bir kez daha öğrencilerin yanında yer aldı.
  • Gençlerin robot teknolojisine olan ilgilerini artırmak, onları bu alanda motive ederek kendilerini geliştirmelerini sağlamak amacıyla bilgi ve tecrübesiyle etkinlikte yer alan Bosch, Sanayi 4.0 dönüşümüyle birlikte ihtiyaç duyulacak insan kaynağının gelişimine büyük önem veriyor.

Bu yıl 28. kez düzenlenen liselerarası robotik yarışması FIRST® Robotics Competition, 33 ülkeden 95.000’i aşkın öğrencinin katılımıyla Türkiye’nin de dahil olduğu 6 ülkede gerçekleşiyor. Bu yıl ülkemizde ikinci kez düzenlenen etkinlik, gençlerin gösterdiği büyük ilgi üzerine iki bölümde yapıldı. İlk olarak İstanbul Regional kapsamında Afganistan, Brezilya, İsviçre, Polonya ve Türkiye’den 36 takım, final ödülü için 2-4 Mart tarihleri arasında yarıştı. 5-7 Mart tarihleri arasında gerçekleşen FIRST® Robotics Competition 2019 Bosphorus Regional’da ise Ukrayna, Libya, Polonya ve Türkiye’den 32 takım, 6 haftada tasarladıkları ‘Derin Uzay’ temasına uygun robotları sergiledi ve yarıştırdı.

Lise çağındaki gençlerin takım ruhunu, yardımlaşmayı ve sonuç yerine sürece odaklanarak, birlikte kazanmayı benimsemesini amaçlayan etkinlikte, öğrenciler hayal sınırlarını zorlayan robotlarıyla geleceğe dair önemli işaretler verdiler. Bosch Türkiye de, destek verdiği farklı şehirlerden 11 lise ile bu etkinliğin bir parçası oldu. Bosch Türkiye’nin 2019 yılında destek verdiği liseler Eskişehir Gelişim Fen Lisesi, Özel Amerikan Robert Lisesi, Kabataş Erkek Lisesi, Gültepe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Bursa Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Özel İzmir Bahçeşehir 50. Yıl Fen ve Teknoloji Lisesi, Etiler Anadolu Lisesi, Sultanahmet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Borusan Asım Kocabıyık Mesleki Teknik Anadolu Lisesi, Şişli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Antalya Bahçeşehir Anadolu Lisesi oldu.

Bosch’un üç yıldır sürdürdüğü bu desteğe ek olarak Bosch Elektrikli El Aletleri de FIRST® Robotics Competition’ın Mart ayındaki yarışlarında Machine Shop sponsoru olarak yer aldı. Machine Shop alanında, katılımcı öğrenciler Bosch Elektrikli El Aletleri’ni kullanarak robotlarında iyileştirmeler yapabildiler.Öğrenciler robotlarında meydana gelen herhangi bir arıza ya da bozulma durumunun çözülmesinde ve tamir edilmesinde Bosch’tan destek aldılar.

4 Mart 2019 tarihinde gerçekleşen FIRST® Robotics Competition 2019 İstanbul Regional’da kazandıkları ödüllerle 17-20 Nisan 2019 tarihlerinde Amerika’daki şampiyonada yarışmaya hak kazanan takımlar arasında Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi, Pertevniyal Lisesi, Kastamonu Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi, Alkev Okulları ve Bosch tarafından desteklenen Özel İzmir Bahçeşehir 50. Yıl Fen ve Teknoloji Lisesi olmak üzere beş Türk takımı yer aldı. Bosch’un desteklediği takımlar arasında bulunan Amerikan Robert Lisesi ise 7 Mart tarihinde gerçekleşen Bosphorus Regional’da “Engineering Inspiration – Mühendislik İlham Kaynağı” ödülünün sahibi oldu ve Amerika’daki Dünya Şampiyonası’na katılmaya hak kazandı. 7 Mart tarihinde yarışan liseler arasından yine Bosch’un desteklediği Şişli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi de şampiyonaya ismini yazdırmayı başardı.

Bosch bilgi ve tecrübesiyle gençlerin yanında…

Sanayi 4.0 dönüşümünde dünyada ve Türkiye’de öncü bir role sahip olan Bosch, bu dönüşümle birlikte ihtiyaç duyulacak insan kaynağının gelişimi için de misyon ve sorumluluk üstleniyor. Bosch Türkiye Mobilite Çözümleri İlk Donanım Satış Direktörü Gökhan Tunçdöken, Sanayi 4.0 dönüşümüyle birlikte nitelikli iş gücüne ihtiyacın giderek artacağını belirterek, “Sanayi 4.0 dönüşümünün ortaya çıkardığı yeni iş alanlarına nitelikli, eğitim ve bilgi düzeyi yüksek bir işgücü yaratmak sanayimizin geleceği adına büyük önem taşıyor. Bu nitelikli ve eğitimli işgücü sayesinde Sanayi 4.0 dönüşümünün ülkemizde de tam olarak gerçekleşeceğini düşünüyoruz. Dünyada ve Türkiye’de dönüşümün öncüsü olan Bosch olarak üç yıldır FIRST® Robotics Competition etkinliğinde gençlerin yanında yer alarak, onlarla bilgi ve tecrübemizi paylaşıyoruz. Yarışmaya katılan 11 liseye maddi ve manevi destek veriyoruz.  Aynı zamanda gençlerimize gelecek vizyonlarını oluşturma ve fikirleriyle yarının dünyasını şekillendirme imkânı sunuyoruz” dedi.

FIRST Robotics Competition hakkında

28 yıldır Amerika’da devam eden FIRST® Robotics Competition etkinliği, 2015’ten beri Türkiye’de de sezon dışı olarak organize edilmektedir. Türkiye’de ilk uluslararası FIRST® Robotics Competition Regional geçen yıl İstanbul’da düzenlenmiştir. 2019 yılında ise FIRST® Robotics Competition Regional İstanbul ve FIRST® Robotics Competition Regional Bosphorus olmak üzere iki ayrı yarışma şeklinde gerçekleşmiştir.

Dünya genelinde 33 ülkeden 95.000’i aşkın öğrencinin katıldığı turnuvaya Amerika, Kanada, İsrail, Meksika ve Avustralya’dan sonra, Türkiye de altıncı ülke olarak etkinliğe ev sahipliği yapmıştır. Robot performansının yanı sıra teknik birikimleri ve topluma kazandırdıkları değerler ile incelenen takımlar bu kriterler çerçevesinde ödüllendirilmiştir. Turnuvanın sonunda toplam on dört takım 17-20 Nisan tarihlerinde Houston’da düzenlenecek Dünya Şampiyonası’na katılmaya hak kazanmıştır.