MITSUBISHI MOTORS 46. Tokyo Otomobil Fuarında İki Yeni Konsept Aracının Dünya Prömiyerini Gerçekleştirecek

Mitsubishi Motors, dünyada otomobil sektörünün en önemli buluşmalarından biri olan Tokyo Fuarı’nda iki yeni aracı Elektrikli SUV Konsept Otomobil MI-TECH CONCEPT ve yeni K-Car konsepti Super Height K-Wagon Concept araçların dünya prömiyerini yapacak.

MITSUBISHI MOTORS CORPORATION (MMC), dünyanın en önemli otomobil fuarlarından biri olan ve bu yıl 24 Ekim – 4 Kasım arasında ziyarete açılacağı belirtilen Tokyo Otomobil Fuarı’nda iki yeni konsept aracının dünya prömiyerini gerçekleştirecek. Mitsubishi’nin dünyaya tanıtacağı yeni araçları MMC elektrikli mini SUV MI-TECH CONCEPT *1 ve yeni K-car konsepti Super Height K-Wagon Concept olacak.

Tokyo Big Sight fuar alanındaki MMC standında ayrıca, ilk kez Mart 2019’da Cenevre Uluslararası Otomobil Fuarı’nda tanıtılan ve şimdi Japonya prömiyeri yapılacak olan orta boy elektrikli SUV konsepti MITSUBISHI ENGELBERG TOURER*2; Outlander PHEV plug-in hibrit elektrikli SUV; Eclipse Cross crossover SUV; Delica D:5 minivan; K yüksek vagon eK Cross ve Japonya’da satılan diğer bazı modeller sergilenecek.

MI-TECH CONCEPT

Dünya prömiyeri Tokyo Fuarı’nda yapılacak olan MI TECH CONCEPT, MMC’nin “Drive your Ambition”*3 marka mesajının değerlerini temsil ediyor ve “her arazide, her hava koşulunda benzersiz sürüş keyfi sunan elektrikli bir SUV konsepti” olarak tanımlanıyor. Boyutları küçültülmüş ve ağırlığı azaltılmış yeni bir plug-in hibrit EV (PHEV) güç aktarma sistemi, 4 motorlu elektrikli 4WD sistemi, gelişmiş sürücü destek ve aktif güvenlik sistemleri bu küçük elektrikli SUV konseptine sığdırılıyor.

1) PHEV sistemi

Bu mini SUV için hafif ve kompakt bir üniteyle optimize edilen PHEV sisteminde genel benzinli motor-jeneratör yerine bir gaz türbini motor-jeneratör bulunuyor. Sürücüye saf elektrikli sürüş modunu ve seri hibrit modları kullanma olanağı sağlayan bu sistem, elektrikli araçlara özgü kesintisiz ve güçlü performans özellikleri sunuyor.

2) Quad Motor elektrikli 4WD sistemi

MI-TECH CONCEPT, gücünü ön ve arka akslarında ikişer motor bulunan, “Quad Motor” denilen ve Çift Motorlu AYC*4 sistemine sahip Dört Motorlu 4WD sisteminden alıyor. Bu sistem dört tekere de optimum tork iletilmesini sağlıyor. Böylece sürücünün şehirde günlük kullanımda aracı rahatça yönetebilmesini sağlarken arazide de mükemmel performans sunuyor.

3) Gelişmiş sürücü destek ve aktif güvenlik sistemleri

MI-TECH CONCEPT, sahip olduğu insan makine arayüzü (HMI) sayesinde algıladığı çeşitli bilgileri ileri bir optik algılama teknolojisi kullanarak AR özellikli ön cama yansıtıyor. MI-PILOT sürücü destek sistemi, potansiyel çarpışma risklerine karşı sürücüyü uyarmanın yanı sıra direksiyonu ve frenleri kullanmasına da yardım ediyor. Aktif güvenlik sistemleri de sürücüye çarpışmalardan kaçınması için destekliyor veya çarpışma hasarlarını hafifletiyor. Bu sistemlerin tümü emniyetli, güvenli ve keyifli bir sürüş deneyimi sunmak için birlikte çalışıyor.

MMC standının ziyaretçileri, sergilenen konsept otomobili çeşitli açılardan ve mesafelerden görmelerini sağlayan sanal gerçeklik gösterilerini izleyebilecek. MI-TECH CONCEPT’in stereoskopik görüntüleri farklı arka planlarla döndürülebiliyor, yakınlaştırılabiliyor veya uzaklaştırılabiliyor. İzleyicilere ayrıca otomobilin içinden dışarıyı görmek, aracın etrafında dolaşarak incelemek, dışarıdan aracın içine bakmak veya aracın alt yapısını yakından görmek gibi çeşitli bakış açıları sunuluyor.

Super Height K-Wagon Concept

Tokyo Fuarı’nda dünya prömiyeri yapılacak ikinci araç olan yeni nesil Super Height K-Wagon Concept, daha fazla destinasyona gitmek ve ufuklarını genişletmek isteyen sürücülerin arzularına yanıt veriyor.  Super Height K-Wagon Concept, geniş iç mekanı türünün standardı olarak sunarken bu kategoriden beklenen performansı ve işlevselliği de sağlıyor. SUV tarzı tasarımı da Mitsubishi’liğini gösteriyor.

Bu konsept otomobil, çevik kullanım ve canlı performans sunarken yaşam alanını maksimize ediyor. Ayrıca, sürücü destek teknolojileri ve diğer güvenlik sistemleriyle sürücüye ve yolculara emniyet hissi ve güvence veriyor. Otomobil, otoyolda aynı şeritte sürüş için MI-PILOT, ön çarpışmayı hafifleten frenleme, hatalı hızlanmayı azaltma gibi teknolojileri ve diğer gelişmiş aktif güvenlik sistemleriyle Japon hükümeti tarafından SAPO CAR (Güvenlik Destek Aracı) S Wide olarak sınıflandırıldı.

MITSUBISHI ENGELBERG TOURER

Tokyo Fuarı’nda Japonya prömiyeri yapılması planlanan bu yeni nesil orta boy SUV konsepti, gücünü MMC’nin Çift Motorlu 4WD plug-in hibrit EV sisteminden alıyor. MITSUBISHI ENGELBERG TOURER, sürücüye her hava koşulunda veya her zeminde sürüş keyfi sunan üst düzey dinamik performans sergiliyor. Ayrıca, PHEV’e özgü uzun menzile de sahip olan bu araç, 3 sıralı koltuk düzenli çok yolcu taşıma kapasitesiyle bir SUV’un cazibesini artırıyor.

DENDO DRIVE HOUSE (DDH)

DDH; bir EV, V2H adaptörü, güneş panelleri ve evden şarj edilebilen batarya içeren bir V2H*5 sisteminin satış, kurulum ve satış sonrası servisi bir arada sunan bir hizmettir. MMC, DDH hizmet paketinin deneme satışlarını Japonya’nın bazı bölgelerinde başlatmış bulunuyor. DDH hizmeti, Outlander PHEV plug-in hibrit EV ile birlikte MMC standında sergilenecek. Sistemin enerji akışı, EV’yi şarj etmek için güneş panellerinin kullanılması ve EV bataryasından eve elektrik enerjisinin iletilmesiyle başlayarak bir ekranda gösterilecek. DDH hizmeti, müşterilere elektrik maliyetlerinde tasarruf ve acil durumlarda güç kaynağı sağlama gibi avantajlar sunuyor.