Renault Grubu, Yenilikçi E-Tech Hibrit Teknolojisi İle Elektrifikasyon Stratejisini Güçlendiriyor: Yeni Clio E-Tech, Yeni Captur&Megane E-Tech Plug-In

Renault Grubu, Yeni Clio’nun hibrit versiyonun yanı sıra Yeni Captur ve Yeni Megane’ın şarj edilebilir hibrit (Plug-in) versiyonlarının tanıtımını gerçekleştiriyor: Clio E-TECH 140 bg, Yeni Captur E-TECH Plug-in 160 bg, Yeni Megane E-TECH Plug-in 160 bg.

Bu yeni hibrit modeller ile birlikte Renault Grubu, ZOE, Twizy ve Kangoo Z.E. %100 elektrikli modellerinden oluşan geniş elektrikli araç ürün gamını tamamlıyor. Yeni E-TECH hibrit ürün gamı, CO2 salımını ve yakıt tüketimini sınırlandrırarak müşterilere ihtiyaçlarına en uygun otomobili seçme imkanı sağlayacak. En çok satılan modellerde ulaşılabilir bu ürün gamı ile elektrikli otomobil kullanma keyfi ve deneyimi daha geniş kitlelere ulaşacak.

Herkes için sürdürülebilir mobilite yaklaşımında bir dönüm noktası olan elektrikli mobilitenin öncüsü ve uzmanı olan Renault Grubu, 10 yılı aşkın süredir elektrikli araç deneyimi çerçevesinde, dinamik ve verimli hibrit motor seçeneklerini müşterilerinin beğenisine sunuyor.

Clio E-TECH, şehir içindeki kullanım süresinin %80’ini tamamen elektrik modunda gerçekleştirerek benzinli bir motora kıyasla %40’a kadar yakıt tasarrufu sağlıyor. Yeni Captur E-TECH Plug-in ve Yeni Megane E-TECH Plug-in, karma kullanımda (WLTP) 50 kilometreden 135 km/s hıza kadar ve şehir içi kullanımda 65 kilometreye kadar (WLTP şehir) %100 elektrikle kullanım imkanı sunuyor. E-TECH motorlar daha iyi sürüş keyfi, mükemmel yakıt optimizasyonu, yavaşlama sırasında gelişmiş pil şarjı gibi avantajlar sağlıyor.

Renault hibrit motorları iki versiyon olarak sunuluyor: “Full hibrit” için E-TECH (HEV veya “hibrit”) ve “plug-in hibrit” için E-TECH Plug-in (PHEV veya “şarj edilebilir hibrit”). E-TECH motor, CMF-B ve CMF-C/D modüler platformları sayesinde bu modellere kolayca entegre edilebiliyor.

Hibrit teknolojisi, aynı zamanda Renault F1 Takımının geniş bilgi birikiminden ve F1 yarışları için geliştirilen teknolojiden faydalanıyor.

Yeni hibrit motorlar, İttifak’ın deneyim ve sinerjisine dayanıyor. Renault Grubu, bugün ve yarın herkes için sürdürülebilir mobilite vizyonu çerçevesinde 2022’ye kadar 100% elektrikli 8 model ve hibrit & şarj edilebilir hibrit 12 model ile ürün gamında elektrifikasyonu hızlandırıyor.

Renault E-TECH: sürüş keyfi ve verimliliği birleştiren motor

Renault mühendisleri tarafından geliştirilen E-TECH motor (hibrit veya şarj edilebilir hibrit), 2014 Paris Otomobil Fuarı’nda ilk gösterimi gerçekleştirilen EOLAB konsept modelinin mirasından faydalanıyor. Markanın elektrikli otomobil deneyiminden ve 1.6 litre yeni nesil benzinli motor ışığında İttifak bünyesinde tasarlanan motorlardan yararlanıyor. HSG (High-Voltage Starter Generator veya yüksek gerilim marş) ve yenilikçi multimod debriyajsız vites kutusu olmak üzere iki elektrikli motor eşlik ediyor.

Lityum iyon pilin kapasitesi hibrit motorun tipine göre değişim gösteriyor:

  • Yeni Captur E-TECH Plug-in ve Yeni Megane E-TECH Plug-in, %100 elektrikli sürüşte şehir içinde 65 km’ye kadar sürüş imkanı sunan 9,8 kWs akü (400V) ile sunuluyor.
Clio’ların en iyisi, şimdi hibrit

Yeni nesil Clio, Renault Grubu’nun geleceğe yönelik otonom, elektrikli ve internet bağlantılı vizyonunu şekillendiren bir model olarak dikkat çekiyor. Yeni Clio, otonom sürüşe giden araçlara atılmış ilk adım olan Seviye 2 Otoyol ve Trafik Sıkışıklığı Yardımcısı da dahil olmak üzere, pazardaki en modern ve kapsamlı sürüş destek sistemlerine sahip. 9,3″ ekranı ve Renault EASY CONNECT ile aynı zamanda ekstra multimedya özellikler de sunuyor.

Yine bir ilk olarak, Clio ürün gamı artık “full hibrit” E-TECH motor ile birlikte sunuluyor. Çalıştırmada ve hızlanmada anlık hassasiyet ile benzersiz bir deneyim ve sürüş keyfi sağlıyor.

Clio E-TECH 140bg ile sunulan hibrit motor, sadece 6,9 saniyede 80 ila 120 km/s hıza ulaşarak, pazarın ön sıralarındaa dinamik tepki ile maksimum kullanım verimliliği sunuyor.

Rejeneratif frenleme, 1,2 kWh (230V) pillerin kendini şarj etme konusundaki yüksek kapasitesi ve E-TECH sisteminin verimliliği ile birlikte tüketimi optimize ediyor. Şehir içindeki kullanım süresinin %80’ini tamamen elektrik modunda gerçekleştirerek içten yanmalı bir motora kıyasla %40’a kadar yakıt tasarrufu sağlamış oluyor. Tamamen elektrikli modda Yeni Clio 70-75 km/s hıza kadar çıkabiliyor.

Tüm hibrit motorlar, bir dCi 115 motora kıyasla sadece 10 kilo ile sınırlı artı ağırlığı temsil ediyor. Clio E-TECH 4,5 litre/100 km’den daha az tüketim ve 100 gramdan az CO2/km emisyon oranına sahip (WLTP değerleri, nihai onaya tabidir). Batarya (300 litre) ile bagaj alanını küçültmüyor; arka koltuk katlanabiliyor ve stepne yeri bulunuyor. Bu yeni motor, konfor ve performansı bir araya getirerek üst segmente ait dinamik özellikler ile Clio’nun 30 yıllık DNA’sına sadık kalıyor.

Dış tasarımda arka tampon, orta kısım ve bagaj kapısında yer alan E-TECH logosu dikkat çekiyor.  Vites kolunda da “E-TECH” logosu bulunuyor.

Yeni Captur – Plug-in hibrit

Fransa ve Avrupa’da segment lideri olan Captur, yeni tasarım ve yeni bir teknolojik boyut ile başarılı DNA’sını güçlendiriyor. Yeni Captur, şarj edilebilir (Plug-in) hibrit E-TECH motoru ile Renault Grubu’nun mobilite vizyonunun üç temel özelliğini taşıyor: otonom, bağlantılı ve elektrikli.

E-TECH Plug-in 160 bg motor ve yüksek kapasiteli pil (105 kg sınırlı ağırlık için 9,8 kWh ve 400V), karma tüketimde (WLTP) 135 km/saate kadar 50 km’den fazla, şehir içi kullanımda ise (WLTP City) 65 km’ye %100 elektrikle çalışma imkanı sunuyor. Yeni Captur, günlük yolculuklarda yakıt tüketmeden elektrikle çalışabiliyor. Uzun yolculuklarda, hafta sonlarında veya tatillerde ise menzil konusunda önemli bir performans sunuyor.

Yeni Clio E-TECH modelindekine benzer olarak, Yeni Captur E-TECH plug-in modelinin inovatif teknolojisi, maksimum elektrikli sürüş verimliliği sunuyor: Her zaman elektrikli modla başlayan model, sessiz ve konforlu sürüşünün yanı sıra sınıfının en iyi tepkiselliği ile benzersiz bir sürüş keyfi sunarken enerji kaybını sınırlıyor. Elektrikli araçlardan alınan fren sitemi ve F1 deneyimlerinden elde edilen enerji yönetimi uzmanlığının bir ürünü olan mükemmel enerji performansı, maksimum enerji geri kazanımı ve hızlı akü şarjı sağlıyor. Yeni Captur E-TECH Plug-in, karma tüketimde 1,5 L/100 km tüketirken 32 gram CO2/km (WLTP) değerine sahip.

Captur Plug-İ In’de “E-Tech Plug-in Hybrid” logoları bulunuyor. Yakıt deposu, aracın sol tarafında, şarj soketi ise sağ tarafta bulunuyor. Bu soket, renge göre şarj durumunu gösteren bir gösterge ışığına sahip: mavi (şarj ediliyor), yeşil (şarj edilmiş), turuncu (beklemede), kırmızı (şarj edilmemiş). Vites kolundaki “E-TECH” logosu da dahil olmak üzere “Akıllı Kokpit”te belirli işaretler bulunuyor.

Yeni Captur E-TECH Plug-in, sınıfının en büyük iki ekranına sahip: 10.2 inç dijital gösterge paneli ve Renault EASY LINK sistemli 9.3 inç multimedya ekranı. Bu iki ekran, aktif sürüş modlarının izlenmesini kolaylaştırıyor. Gösterge paneli ekranında, akış değişimlerini, enerji geri kazanımını, gerekli şarj süresini veya pilin mevcut şarj seviyesini görüntülemek mümkün oluyor.

Yeni Megane HB E-TECH Plug-in

İlk kez 1995 yılında lanse edilen Megane, dünya çapında 4 farklı nesil ile 7 milyon satış adedine ulaştı. Şarj edilebilir hibrit E-TECH Plug-in teknolojisi ile sunulacak olan Yeni Megane HB, CO2 emisyonlarını sınırlandırıp uzun yolculuklarda bile yakıt tüketimini kontrol ederken yeni bir elektrikli deneyim keşfi sunuyor.

Elektrikli mobilite konusunda uzman olan Renault, Yeni Megane HB ile 160 bg şarj edilebilir E-TECH plug-in hibrit motorunu pazara sunuyor. Model, benzersiz bir sürüş deneyimi sağlamak için enerji geri kazanımına odaklanan yeni teknolojiden yararlanıyor.

Yeni Captur E-TECH Plug-in ve Yeni Megane HB E-TECH Plug-in, 9,8 kWh (400V) kapasitesi olan pili sayesinde, karma tüketimde (WLTP) 50 kilometreden 135 km/s hıza kadar ve şehir içi kullanımda 65 kilometreye kadar (WLTP City) %100 elektrik kullanımına izin veren menzil sunuyor.

Yeni Megane E-TECH Plug-in, karma tüketimde 1,3 L/100 km tüketim ve 30 gram CO2/km (onay aşamasındaki WLTP değerleri) değerlerine sahip.

Yeni Megane E-TECH Plug-in, Renault EASY LINK multimedya sistemi ve 10.2 inç dijital gösterge paneline sahip yeni bir 9.3 inç multimedya ekrana sahip. 3 sürüş modu ile özel MULTI-SENSE ayarlarından faydalanıyor:

– Pure: Ekrandaki ayarlardan ve kontrol panelindeki özel bir düğmeyle erişilebilen bu mod, %100 elektrikli sürüşte yeterli şarj bulunması halinde geçiş yapılmasını sağlıyor.

– MySense: Hibrit modu daha ekonomik sürüş için optimize ediyor.

– Sport: Bu mod,maksimum performans sunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir