ETD (Enerji Ticareti Derneği) Genel Kurul Toplantısı Yapıldı

ETD (Enerji Ticareti Derneği), 10. Olağan Genel Kurul Toplantısını yaptı. Üyelerin çoğunun katıldığı oylamayla mevcut Yönetim Kurulu oy birliği yeniden seçildi.

Yönetim Kurulu ilk toplantısında, ETD Yönetim Kurulu Başkanı olarak yeniden Doğan Enerji CEO’su Sn. Burak KUYAN seçildi. Gama Enerji A.Ş. Genel Müdürü Tamer ÇALIŞIR, APLUS Enerji Yatırım Danışmanlık Teknoloji ve Ticaret Ltd. Şti. temsilcisi Mustafa KARAHAN, Enerjisa Üretim A.Ş. Enerji Piyasaları Direktörü Yusuf İLİMSEVER ve Aksa Aksen Enerji Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Murat KİRAZLI’nın da Başkan Yardımcıları olarak görevlerine devam etmeleri kararlaştırıldı.

ETD Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Burak KUYAN yaptığı değerlendirmede; enerji ticareti sektöründe son iki yılın oldukça zorlu geçtiğini, bunun üzerine Covid19 salgını sebebiyle küresel ekonomiye ilişkin oluşan endişelerin enerji piyasalarını da derinden etkilediğini belirtti. Bu zor dönemde oldukça etkin şekilde çalışmalarına devam etmeye gayret ettiklerini ve enerji piyasasına katkı verebilmek için piyasanın paydaşlarıyla verimli bir işbirliği yaptıklarını vurgulayan Kuyan çalışmalara katkı sunan ve sorumluluk alan tüm Yönetim Kurulu ve çalışma grubu üyelerine teşekkür etti. Burak Kuyan “Bu çalışmaların etkinliğinin artması için katılımı olabildiğince artırmayı hedefliyoruz” dedi.

Kuyan konuşmasının devamında enerji ticareti sektöründe önemli adımların atıldığını belirtilerek EPİAŞ tarafından uzun zamandır çalışmaları devam eden vadeli elektrik piyasası çalışmalarında sona gelindiğini, vadeli gaz piyasasının ise temellerinin atılmaya başlandığına değindi. Atılan adımların istenen sonuçlara ulaşabilmesi için çabaların sürekliliğinin büyük önem arz ettiğini vurgulayan Burak KUYAN, ETD olarak da en önemli önceliklerinin ticaret piyasasında hacmin artırılmasına dönük çalışmalar olduğunu söyledi. Sn. Kuyan enerji ticareti alanının gerek elektrik gerekse doğal gaz ticaretiyle bir bütün olarak değerlendirilmesi gerektiğinin altını çizdi ve doğal gaz piyasasının serbestleşmesine dönük çalışmaların son dönemde daha da önem kazandığını, ETD olarak da yeni döneme ilişkin planlarında bunu önemle dikkate aldıklarını söyledi.

Yönetim Kurulu Üyeliği’ne seçilen şirket ve temsilcileri:

Asil Üyeler:

 1. DOĞAN ENERJİ YATIRIMLARI SAN. VE TİC. A.Ş.: Burak KUYAN / Ali GÜRPINAR
 2. GATES ENERJİ TİCARET A.Ş.: Tamer ÇALIŞIR / Ahmet Burak KADIOĞLU
 3. APLUS ENERJİ YATIRIM DANIŞMANLIK TEKN. VE TİC. LTD.ŞTİ.: Mustafa KARAHAN / Ozan KORKMAZ
 4. ENERJİSA ELEKTRİK ENERJİSİ TOPTAN SATIŞ A.Ş.: Yusuf İLİMSEVER / Mithat Cem AŞIK
 5. AKSA AKSEN ENERJİ TİCARETİ A.Ş.: Murat KİRAZLI / Erdem SEZER
 6. LİMAK ENERJİ TİCARETİ A.Ş.: Ali Erman AYTAÇ / Sinan TOKMAR
 7. IC İÇTAŞ ELEKTRİK TOPTAN SATIŞ VE TİCARET A.Ş.: İ. Serdar DÖNMEZ / Gökçe OZAN
 8. ACWA GÜÇ ELEKTRİK İŞLETME VE YÖNETİM SANAYİ VE TİC. A.Ş.: M. Selim GÜVEN / Eray EVGÜLÜ
 9. AKENERJİ ELEKTRİK ENERJİSİ İTHALAT İHRACAT TOPTAN TİC. A.Ş.: Serhan GENÇER / Orkun EYİLİK

Yedek Üyeler:

 1. ELTEK ELEKTRİK ENERJİSİ İTH. İHR. VE TOPTAN TİCARET A.Ş.: Selçuk KARAKAYA / Serkan DÜNDAR
 2. MERAM ELEKTRİK ENERJİSİ TOP. SAT. A.Ş.: Mustafa ESKİÇIRAK / İlker ARSLANARGUN
 3. OYAK STEAG ENERJİ TİCARETİ VE HİZMETLERİ A.Ş.: Süleyman GİRGİN / Emir GÜR
 4. HİDİV ELEKTRİK ENERJİSİ TOPTAN SATIŞ A.Ş.: Enis AMASYALI / Emre OKUYAN
 5. EREN ELEKTRİK ENERJİSİ TOPTAN SATIŞ A.Ş.: Eren EREN / İlker GÖKDERE
 6. PURE ENERGY ELEKTRİK TEDARİK A.Ş.: Anduvap Servet AKGÜN / M. Jerfi ÖNAL
 7. SANKO ENERJİ SANAYİ VE TİCARET A.Ş. : Hakan YILDIRIM / Ferudun İTERGEN